سیم تلفن

یک سر سیم تلفن مورد نیاز باید سوکت و سر دیگر باید به شکل زیر لخت شده باشد، به دلیل اینکه سیم‌های مخابراتی بدون سوکت می‌باشد و باید به سر لخت شده سیم تلفن تابانده شود.

سیم‌های تلفن دو نوع می‌باشد:

  • سیم‌های تلفن تک زوج (دورشته‌ای)
  • سیم‌های تلفن دو زوج (۴ رشته‌ای)

نکته:برای استفاده از سیم‌های تلفن دو زوج بعد از قطع سوکت به وسیله سیم چین از یک طرف سیم ؛ ۴ سیم دیده می‌شود که برای اتصال به زوج مخابراتی فقط نیاز به زوج وسط یا همان دو سیم میانی می‌باشد.

لایه رویی این دو سیم نیز باید با سیم چین در آورده و به سیم مخابراتی تابانده شود.

 

شکل بالا یک سیم تلفن ۲ زوج را نشان می‌دهد که در این مورد باید از سیم سبز و صورتی استفاده شود.

 

شکل بالا سیم چین را نشان می‌دهد که به وسیله آن لایه رویی سیم را جدا می‌کنند.

نحوه جدا سازی خط و اتصال آن به مودم

جعبه‌های مخابراتی انواع مختلفی دارند در بعضی موارد از ترمینال KT استفاده شده است شکل زیر نمونه‌ای از ترمینال KT را نشان می‌دهد.

 

نکته مهم:برای پیدا کردن خط روی تمام ترمینال‌ها باید نقشه شماره تلفن‌ها و یا پورت مربوط به خط تلفن شما موجود باشد.

این ترمینال‌ها معمولا توسط مخابرات نصب شده‌اند و برای بررسی مودم از سر خط حتماً به تجهیزات زیر نیاز داریم:

سیم تلفن ، مودم و آداپتور، تلفن معمولی، قیچی کروز

  • قیچی کروز

ابزاری است که با استفاده از آن سیم‌ها را از ترمینال خارج کرده و یا مجدد در ترمینال قرار داده و قسمت‌های اضافه را قیچی می‌کنند.

قسمت برنده

گيره‌هاي قيچي کروز

 

با استفاده از گیره تعبیه شده روی قیچی، سیم‌های مربوط به مخابرات که معمولا در قسمت بالای ترمینال متصل می‌شود را از ترمینال جدا کرده و آن را به سیمی که از قبل آماده شده می‌تابانیم.

حالا سمت دیگر سیم که به صورت سوکت می‌باشد را ابتدا به یک تلفن متصل کرده و از داشتن بوق خط اطمینان حاصل می‌کنیم و بعد با آن تلفن به یک موبایل تماس گرفته و از صحت شماره اطمینان حاصل فرمایید (این شماره باید حتما شماره خط رانژه باشد). سپس سوکت مربوطه را به قسمت Line پشت مودم متصل می‌کنیم. در این حالت اگر چراغ مربوط به ADSL به حالت چشمک زن در آمده و ثابت شد نشان‌دهنده این است که Data روی خط وجود دارد. مشخصاً در این شرایط باید مودم به برق وصل و روشن باشد.

نکته مهم:برای پیدا کردن خط روی تمام ترمینال‌ها باید نقشه شماره تلفن‌ها و یا پورت مربوط به خط تلفن شما موجود باشد.

عکس‌های زیر توضیحات بالا را به صورت مرحله به مرحله نشان می‌دهد:

 

در شکل بالا با استفاده از گیره قیچی کروز سیم مربوط در آورده می‌شود و بعد سیم در آورده شده به سیم تلفن تابانده شده و سر دیگر را طبق شکل زیر به قسمت Line مودم متصل می‌کنیم.

 

بعد از انجام تست، سیم بیرون آورده شده را دقیقا در همان جایی که سیم را در آورده‌ایم قرار داده و با استفاده از قیچی کروز سیم‌های اضافه را بریده و سیم را درست در جای اصلی خود مطابق شکل‌های زیر قرار می‌دهیم :

 

در نوع دیگرترمینال‌ها سیم‌ها به یک برد فلزی با پیچ متصل شده‌اند که این برد از دو قسمت تشکیل شده است.

یک طرف این برد زوج سیم‌های مخابراتی و در طرف دیگر به زوج سیم‌های داخلی متصل شده است.

 

در عکس فوق سیم‌های مخابراتی از بالا و سمت چپ به صورت افقی متصل شده‌اند به ‌صورتی‌که دو پیچ بالایی برای اتصال به اولین خط مخابرات تعبیه شده و به این ترتیب خطوط دیگر زیر هم، و هر کدام به پیچ‌های زیرین متصل می‌شود.

نحوه تست از سر خط با ترمینال‌های پیچی

برای مثال اولین خط مخابرات که به دو پیچ بالا از سمت چپ بسته شده است خط ADSL شماست،خط را با پیچ گوشتی باز کرده و زوج مخابراتی را همان طور که در بالا توضیح داده شده به سیم تلفن تست وصل می‌کنیم بدیهی است که در این مورد نیز باید از صحت شماره خط رانژه و بقیه موارد اطمینان حاصل شود، ادامه مراحل برای این نوع ترمینال‌ها نیز دقیقا مشابه ترمینال‌هایKT می‌باشد.

نکتهقسمت سیم‌های داخلی روی برد(قسمت سمت راست برد) برای تست مودم استفاده نشود.

البته متصل شدن زوج سیم‌های مخابرات به سمت چپ یا راست و متصل شدن زوج سیم‌های داخلی به روبروی آن‌ها اختیاری است و الزامی برای بستن خطوط مخابرات به سمت چپ وجود ندارد.

مشکلات سر خط

مشکلاتی که از سر پست داخله باعث خاموش شدن چراغ ADSL ویا SNR Problem می‌شود می تواند شامل موارد زیر باشد:

اتصال به زمین

گاهی اوقات در سایت مشترک مواردی مثل سولفاته شدن ترمینال‌های داخلی، نامنظم بودن خطوط، سر به سر بودن غیر استاندارد و باعث اتصال به زمین شده که موارد زیر به عنوان مثال ارایه شده‌است.

شکل زیر پست ۲۰ تایی داخله است که به دلیل رطوبت بالا دچار سولفاته شده است:

 

در این مورد مشکلاتی مثل SNR Problem ،قطعی بوق ویا قطعی پی در پیStatus پیش می آید.

 

شکل بالا پست ۱۰۰ تایی داخله است که نامنظم بودن خطوط در آن مشاهده می‌شود و از پورت ۵۰ تا ۷۰ مشکل سولفاته دارد.در این موارد باید با قیچی مجهز خط را وارد کرد. در این شرایط خارج کردن خط از پست و سر به سر کردن خط بهترین راه حل است.

شکل‌های زیر مثال‌های دیگر از نامنظم بودن خطوط می‌باشند که امکان پارگی داشته و مشکلات SNR Problem و خاموش شدن چراغ ADSL  را به همراه دارد.

 

فرسوده بودن پست

فرسودگی بیش از حد پست هم از دیگر مواردی‌ست که اختلال ایجاد می‌کند.

 

شکل بالا نمونه‌ای از پستی‌ست که بدلیل فرسودگی ایجاد اختلال نموده، این پست دارای بردی می‌باشد که کابل زمینی از پشت به این برد لحیم می‌شود و این مورد گاهی اوقات به خاطر فرسودگی تا قطع شدن بوق هم پیش می‌رود.

در این شرایط بدلیل پیچیده بودن، حتما باید با مامور مخابرات هماهنگ شود.

خدمات اینترنت

1          2          4          3         6          5

Facebook  Twitter  Dribbble